29 kwietnia 2016 roku prof. Jarosław Ławski i dr Marcin Bajko wzięli udział w specjalnym zebraniu Katedry Polonistyki Instytutu Filologii.
– Prof. Ławski wygłosił wykład na temat Edycji pism rozproszonych Zygmunta Glogera, poprzedzony obszernym wprowadzeniem w życie i twórczość pisarza.
– Dr Bajko mówił o Publicystyce Tadeusza Micińskiego w okresie I wojny światowej, poświęcając szczególną uwagę odnalezionym w kijowskich bibliotekach rosyjskojęzycznym tekstom pisarza z 1917 roku: Polacy i Bułgarzy (Поляки и Болгары), Zamek królewicza Marka (Замок королевича Марко), Liturgia piękna (Литургія красоты) i Polska w twórczości H. Sienkiewicza (Польша въ творчеств Г. Сенкевича). Wykład dotyczył również związków personalnych Micińskiego z ziemią ukraińską, głównie z Polesiem, lecz również o obrazie Ukraińców i Białorusinów w jego pismach. Mowa była także o filosłowiańskich koncepcjach w twórczości pisarza.
W obu wykładach wzięli udział pracownicy Katedry Polonistyki oraz studenci Wydziału Filologicznego. Wizyta w Kijowie związana była z kwerendami rosyjskojęzycznych pism publicystycznych Tadeusza Micińskiego.