Sprawozdanie z konferencji „Przyszłość imagologii”

Międzynarodowa Polsko-Białoruska Konferencja Naukowa „Przyszłość imagologii” Białystok, 13-14 maja 2016 roku. Sprawozdanie

Mgr Aleksandra Kołodziejczak

Profesor Wiktor Aleksandrowicz Choriew (1932 – 2012) był wybitnym rosyjskim uczonym, slawistą, znawcą literatury polskiej, który w swoich monografiach naukowych dążył do przedstawienia pełnego wizerunku Polski i Polaków. Badacz celowo unikał uproszczonych ocen, pragnął pokazywać artystyczne osiągnięcia literatów różnych orientacji ideologicznych, podkreślał ścisłe związki między literaturą polską i rosyjską, propagował twórczość polskich pisarzy, w tym noblistów. Zajmował się między innymi badaniem twórczości Władysława Broniewskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza, Sławomira Mrożka, Tadeusza Konwickiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Władysława Reymonta, Wisławy Szymborskiej, a także kierował międzynarodowym projektem „Rosja – Polska. Wzajemne postrzeganie w literaturze i kulturze”. W 2012 roku profesor Wiktor Aleksandrowicz Choriew został odznaczony tytułem doktora honoris causa Grodzieńskiego Państwowego Uniwersytetu im. J. Kupały; zaraz potem, dzień po uroczystości, zmarł.

To właśnie pamięci profesora Wiktora Aleksandrowicza Choriewa została poświęcona czwarta Międzynarodowa Polsko-Białoruska Konferencja Naukowa „Przyszłość Imagologii”, która odbyła się w dniach 13-14 maja 2016 roku w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Konferencja została zainspirowana Choriewowską imagologią, subdyscypliną dyskursu humanistycznego, która koncentruje się na wzajemnym postrzeganiu przedstawicieli różnych narodów – w tym Polaków i Rosjan – czego świadectwa znajdujemy między innymi w dziełach twórców literatury. Na Podlasie przyjechali badacze z Białorusi – z Mińska oraz Grodna, w tym wybitna uczennica Profesora i zarazem bardzo otwarta, sympatyczna osoba – profesor Swietłana Musijenko (Grodzieński Państwowy Uniwersytet im. J. Kupały).

Czytaj więcej: kolodziejczak-sprawozdanie

„ŻYDZI WSCHODNIEJ POLSKI” – PIĘCIOLECIE PROJEKTU

„ŻYDZI WSCHODNIEJ POLSKI” – PIĘCIOLECIE PROJEKTU NAUKOWEGO I CYKLICZNYCH KONFERENCJI: 2012–2016.

SPRAWOZDANIE

Prof. Jarosław Ławski

Pomysł organizowania w Białymstoku cyklicznych konferencji naukowych, które odbywałyby się w tym samym czasie, co Festiwal Kultury Żydowskiej „Zachor – Kolor i Dźwięk”, organizowany od 2008 roku, zrodził się w 2011 roku w rozmowach dr Barbary Olech oraz prezes Lucy Lisowskiej z Jarosławem Ławskim. Ten ostatni przedłożył formułę „Żydzi wschodniej Polski” i postanowił włączyć do organizacji konferencji Zakład Badań Interdyscyplinarnych i Porównawczych „Wschód – Zachód” Uniwersytetu w Białymstoku. Tym samym powstało środowisko, które przez pięć lat organizowało co roku konferencje z tego cyklu. Tworzyły je: Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód” Uniwersytetu w Białymstoku, Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Izrael oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. W różnych okresach angażowały się w organizację sesji: Stowarzyszenie Naukowe „Oikoumene”, Wydział Filologiczny UwB, Galeria im. Slendzińskich w Białymstoku.

Czytaj więcej: j-lawski-pieciolecie-programu

Galeria zdjęć z ostatniej odsłony konferencji „Żydzi wschodniej Polski”.